top of page

Польський приклад для українських ОСББ

В Україні часто люблять апелювати до успішного закордонного досвіду. Ми теж вирішили не залишатися осторонь, і подивитися, як в інших країнах підходять до проблеми реформування ЖКГ? Як приклад ми взяли Польщу, яка на початку 90-х років мала багато схожих рис з Україною:

  1. Велика кількість багатоквартирних будинків.

  2. Гостра необхідність модернізації комунального господарства після багаторічного державного управління ЖКГ, яке призвело до занепаду і руйнування.


изображение для статьи посвященной Польским ОСМД

Комунальні реформи в Польщі проходили в кілька етапів. Спочатку там провели приватизацію житла, цей процес тривав до 1994 року. Коли з приватизацією закінчили, в 1995 році в Польщі взяли «Закон про право власності на приміщення» (пол - Ustawa o własności lokali). По ньому власників багатоквартирного будинку зобов'язали створювати ОСББ, щоб брати на себе відповідальність за управління будинком. Порівнюючи з Україною, подібний закон у нас прийняли лише в 2015 році (Закон «Особливості здійснення прав власності в багатоквартирних будинках»).


Головним наслідком прийняття цього закону в Польщі стало створення клієнта для ринку житлових послуг, якого не було б без існування ОСББ. Це призвело до створення конкурентного ринку керуючих компаній, які обслуговують житлові будинки. Наявні ЖЕКи були приватизовані і роздроблені, також виникли нові фірми. В результаті створення ОСББ стало стимулом утворення великої кількості нових робочих місць і розвитку дрібного і середнього бізнесу в країні. Ринок відкритий, держава в нього не влазить, і значить - мешканці самі визначають, як їм розвивати свій багатоквартирний будинок.


Результатом польських реформ стала одна з кращих систем комунального господарства в світі. Сьогодні в Польщі зареєстровано понад 15 000 управителів - від великих компаній, до індивідуальних фахівців. Також 90% будинків в Польщі знаходяться в управлінні власниками, і тільки 10% житлових будинків залишаються в муніципальній власності. Завдяки цьому в Польщі швидко і успішно впровадили програму енергоефективності.


Сегодня в Украине можно идти по пути развитых стран, и создавать ОСМД, для управления домом и создания новых рынков. А управляющая компания Poverh является примером управляющей компании европейского типа, совершенно нового для украинских реалий. Наша деятельность подконтрольна жильцам, с прозрачной бухгалтерией и эффективной системой взаимодействия. Поэтому давайте все вместе приносить в Украину прогрессивные мировые тенденции в сфере реформирования и развития жилищно-коммунального хозяйства.


39 переглядів

Comments


bottom of page