top of page

ОСББ: Об'єднання

співвласників багатоквартирного

будинку

ОСББ

ОСББ – це юридична особа, створена для представлення спільних інтересів співвласників будинку. Фактично це організація, створена власниками квартир, які хочуть самостійно управляти своїм будинком. Контролювати витрати на його утримання, не доручаючи це стороннім організаціям.

Закон України № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» заявляє, що ОСББ є однією з форм управління багатоквартирним будинком. Як показує практика, в умовах України це найоптимальніша форма. Вона сприяє ефективному обслуговуванню будинку і забезпечує безперебійне та надійне функціонування всіх систем будинку. Важливо пам'ятати, що ОСББ стає власником неподільного спільного майна. Тобто кожен мешканець є прямим співвласником будинку. 

Плюси і мінуси ОСББ? Переваги і недоліки

Переваги ОСББ полягають у наступному:

  1. Мешканці самостійно управляють будинковим комплексом і прибудинковою територією;

  2. Все витрати прозорі;

  3. Мешканці здійснюють повний контроль господарсько-фінансової діяльності ОСББ;

  4. Договори з підрядниками укладаються напряму, а не через фірми-прокладки;

  5. Пільгові кредити від держави і податкові пільги;

  6. Швидке реагування на проблеми, що виникли в будинку. Більше не потрібно чекати, поки ЖЕК знайде час займатися вашою проблемою;

  7. Можливість захищати інтереси співвласників у суді;

  8. ОСББ самостійно встановлює тарифи і суму квартплати. 

изображение ОСМД флагман клочковская 109 б
изображение флага Украины ОСМД

Недоліки ОСББ більше пов'язані із загальною ситуацією в Україні, ніж з цією формою управління будинком. Відзначимо наступні:

  1. Обмеженний вибір підрядників, що обумовлюється станом справ на ринку;

  2. Будь-який ремонт будинку здійснюється за рахунок мешканців;

  3. Коммунальні платежі сплачуються за весь будинок;

  4. Мешканці відповідають за прибудинкову територію;

  5. Послугі підрядників, швидше за все, виявляться дорожчими тарифів державних контор;

  6. Обов'язкова приватизація всіх квартир. 

Створення ОСББ

Створення об'єднання співвласників регулює закон № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку». В наслідок його прийняття всі ЖЕКи в Україні офіційно ліквідуються. Мешканці зобов'язані самі взяти на себе управління своїми багатоквартирними будинками. Якщо співвласники багатоквартирного будинку не створять об'єднання співвласників, то міська влада самі призначить їм керуючу компанію. У більшості випадків це буде або колишній ЖЕК або фірма, заснована «під крилом» якогось муніципального чиновника.

Мешканці повинні розуміти, що для управління будинком на конкурсній основі може бути призначена керуюча компанія. Вона організовує надійне управління будинком, з урахуванням побажань та інтересів жителів.Відзначимо ряд обов'язкових нюансів. ОСББ може бути створене тільки власниками квартир і нежитлових приміщень. При цьому ОСББ може об'єднувати два і більше багатоквартирних будинки. Але важливо пам'ятати, що в одному будинку може бути створене тільки одне об'єднання.

Що входить в обов'язки членів ОСББ?

Наявність ОСББ передбачає не тільки захист прав мешканців, але й наділяє їх певними обов'язками. Втім, не потрібно лякатися, бо нічого складного в тому немає. Просто, для ефективного функціонування

Об’єднання для кожного мешканця необхідним є:

  • дотримання Статуту ОСББ;

  • виконувати рішення статутних органів;

  • оплачувати внески і платежі по ЖКГ.


Дотримання встановлених правил допомагає швидко вирішити потенційні суперечки і попереджає можливі конфліктні ситуації. Мешканці діють як одна команда. Вони мають спільну мету – безпечний, справний, комфортний і затишний житловий будинок.

advant.png

Якими правами володіють члени ОСББ?

Члени Об’єднання співвласників володіють широкими правами, які регулюються низкою законодавчих актів. Для прикладу наведемо ст. 6 ЗУ «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку». У ній фігурують право вільного користування загальним майном багатоквартирного будинку, особиста участь в управлінні будинком, а також право на відшкодування збитків у розмірі своєї частки (якщо збитки заподіяні загальному майну житлового будинку) та низка інших. Також, згідно зі ст. 14 ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»,

Члени ОСББ мають право:

  • обирати і бути обраними до органів правління;

  • отримувати дані про діяльність ОСББ;

  • брати участь в управлінні ОСББ;

  • знайомитися з протоколами загальних зборів і листами опитування;

  • вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання правил добросусідства; • безперешкодно користуватися спільним майном будинку".

Юристи Poverh нададуть Вам повну консультаційну підтримку щодо прав співвласників. 

изображение дополнительного дохода ОСМД

Джерела доходу ОСББ

Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» дозволяє ОСББ самостійно заробляти гроші.

 

Кошти ОСББ може отримувати з таких джерел:

  • субсидії та пільги;

  • кредитних і позикових коштів. Зазвичай вони надаються для реалізації програм енергоефективності будинку;

  • здачі в оренду допоміжних приміщень, як в самому домовому комплексі, так і на прибудинковій території;

  • розміщення реклами.


Отримані з цих джерел гроші можуть спрямовуватися виключно на фінансування обслуговування будинку. Завдяки цьому, розмір комунальних платежів мешканців значно менше, ніж у будинків без ОСББ.

bottom of page